Меню Закрити

Свобода і права дитини в системі освіти: ні, не чули!

svobodaПрацюю з підлітками, захоплююсь підлітками. Але часом хочеться стогнати і ридати. Ні, не через підлітків, з інших причин. Прична перша: поведінки батьків. Причина друга: поведінки вчителів.

Днями один підліток, що добре навчається в школі почав жалітись: я вчусь, мені цікаво, я хочу, але коли чую: ти мусиш це знати, хочеться все кинути.

Прошу, не пишіть мені про підліткові кризи, бунт і все таке. Я це все “трішки” знаю ;), більше того я знаю цього підлітка і в яких умовах то все було сказано. Це крик душі. Те, що треба почути кожному педагогу, кожному з батьків. Це не каприз. Це ще один доказ, що ми часто не вважаємо дітей та підлтіків за людей. Вони в нашому уявленні – НеДоЛюди… Але знаєте, що трагікомічно? я проводжу тренінги для дорослизх і підлітків і можу сказати, дорослі… мовчіть, бо я покажу як ті, кого ви часто вважаєте не вартими прав та сводоби, НеДоЛюдьми ВАС ВЗУВАЮТЬ! Але, щось я відволікся.
Навколо нас постійна тема свобода та прав людини. Про це постійно говорять і наголошують в піснях, кіно, в розмовах на кухні, на деяких уроках, пишуть в книжках та газетах, говорять політики…
Але система освіти позбавлено цієї штуки. Пробачте мені цей радикалізм, бо ж звісно про права і свободи говорять на уроках і декларують в державних документах. Але як часто учні чують: мусиш, повинен і як часто вони мають вибір? Система як і погані батьки: говорить і декларує одне, але чинить інакше.
Звісно декларуючи про права і свободи необхідно говорити про другий берег, про важливу таку важливу річ як ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. Без відповідальності всі розмови і навчання на тему прав і свобод плодять в наших головах — хибне уявлення.
Зрештою, більшість батьків у своєму вихованні мало користаються такими термінами як свобода дитини (що є одним з базових факторів як розвитку так і мотивації в навчанні), а теми права дитини бояться як вогню, бо ж часто мають хибне уявлення через погляди тих, хто борються з опудалом ювенальної юстиції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *